Tisztaivóvíz
Ne mérgezze tovább magát!

MENÜ

 

 

 

  1. Mi a fordított ozmózis?

    A fordított ozmózis, a természetben előforduló ozmotikus áramlás megfordítása. Ha vizet akarunk tisztítani, az ozmózissal ellentétes irányú folyamatra van szükségünk. Az kell, hogy a szennyezett vízből a tiszta oldószer - víz - kiáramoljon egy, csak a tiszta oldószert - vizet - tartalmazó helyre. Ha zárt rendszerben nyomást gyakorolunk az oldatra, akkor az oldószer, vagyis a tiszta víz átlép a hártyán a hígabb oldat felé, míg a nagyobb koncentrációjú, "szennyezett" technikai folyadékként eltávozik. Ha a két térrészt féligáteresztő hártyával elválasztjuk azért, hogy a kívánt irányú folyamat lejátszódjék, külső, mesterséges nyomást kell létrehoznunk. Ez megfelelő víznyomás esetén lehet akár a vezetékes víz nyomása is!


  2. Mi az RO ( Reverse Osmosis ) membrán és hogyan működik?

    Az ozmozis membrán számos vékony filmrétegből áll, amik össze vannak építve és spirál alakban összecsavarva egy műanyag cső körül. A membrán anyaga féligáteresztő hártya, amely a vízmolekulákat átengedi, míg minden más egyéb anyag kívül marad rajta. A bemenő víz keresztüláramlik a membrán felszínén, a molekulák behatolnak a membrán felszínébe, és a spirálban körbefolynak, majd a cső közepén összegyűlnek. A hátramaradt szennyeződéseket összegyűjti, és a membrán felszínéről eltávolítva a lefolyóba mossa.


  3. Miben különböznek a fordított ozmózis elvén működő víztisztítók a többi vízszűrő berendezésektől?

    A közönséges vízszűrők csak valamilyen "lukacsos" anyagot használnak, hogy bizonyos méretű szennyeződéseket megkössenek a felszínükön. A fordított ozmózis technológia egy féligáteresztő membránt használ, ami nem csak a kis szemcséket távolítja el, hanem az oldott szennyező anyagok nagyon magas százalékát is a csapvízből, melyeket öntisztító felépítéséből adódóan kiürít magából a szennyvízbe.


  4. Milyen hatékonyak a különféle víztisztító eljárások?

    A különféle víztisztító eljárások általában csak szűrik, míg a fordított ozmózis technológia tisztítja a vizet. A szűrők a kimutatható kb. 800 paraméternek csak bizonyos százalékát képesek a vízből kiszűrni. A legfejlettebbnek mondott és egyben legdrágább készülék is "csak" 140-150 fajta szennyeződést tud a vízből kiszűrni. Ezek a szűrők raktározzák magukban a szennyeződéseket (így a toxikus szerves anyagokat is), és egy bizonyos mennyiség után telítődnek, ezáltal romlik a hatásfokuk. A nem megfelelő időben elvégzett szűrőcsere miatt vissza is mosódhatnak ezek a szennyeződések a szűrt vízbe.


  5. Miért a leghatékonyabb az RO víztisztítás?

    A fordított ozmózis elvén működő készülékek tisztítják a vizet, a többi eljárás csak szűri. Az RO technológia átlagosan 99%-os hatásfokkal távolítja el a szennyező anyagokat, de sok esetben 99 ,9 %-os a hatékonysága. Ezáltal a kristálytiszta ivóvíz nem tartalmaz baktériumokat, vírusokat, klórt, vegyi anyagokat, vegyszereket, ipari szennyeződéseket, nehézfémeket, toxikus és rákkeltő anyagokat, gyógyszermaradványokat, hormonokat és radioaktív szennyeződéseket. Saját ellenőrzést szerzünk a vízminőség felett, így állandóan kellemes ízű, kristálytiszta ivóvíz biztosítható a vízvezetékrendszer meghibásodása vagy véletlen vízszennyezés esetén is.


  6. Biztonságos-e csapvizet inni?

    A vízművek mindenütt csak bizonyos minimum-szabványnak megfelelően kezelik és mérik a vizet. A víz készleteink azonban mára sajnos több, mint 800 beazonosítható szennyeződést tartalmaznak.
    Az Állami Számvevőszék elemzése alapján a magyar szabvány a víz minőségére 64 paraméter vizsgálatát írja elő, melyből mindössze 11-et mérnek rendszeresen. Így a fennmaradó többi, közel 800 fajta szennyező anyag akadálytalanul bejuthat a szervezetünkbe.


  7. Káros-e a klór az emberi egészségre?

    A klór sárgászöld színű, szúrósszagú, fojtó és maró hatású, igen mérgező veszélyes anyag! Könnyen cseppfolyósítható, vízben gyengén oldódik, erélyes oxidáló szer. A klórt fertőtlenítésre, szerves klórvegyületek szintézisére, kloridok előállítására használják. Belélegezve asztmatikus, allergiás megbetegedést, vagy a szembe kerülve súlyos marásos sérülést okoz. A szervezettel érintkezve sósavvá alakul. A vízmű szerint a vezetékes vízben található klór koncentrációja nem káros az emberi szervezet számára. Ugyan akkor, a zuhanyozás alatt belélegezzük a vízből felszabaduló gázt, illetve a bőrön keresztül is jelentős a felszívódás.


  8. Megoldható-e az ivóvíz tisztítása forralással?

    A forralással elpusztulnak a vízben levő baktériumok, és eltávoznak a könnyen illó anyagok. Ez bizonyos mértékig fertőtleníti a vizet, de pl. a nehézfémek, gyógyszermaradványok, hormonok, vegyszerek, toxikus anyagok stb. nem távoznak el általa, és az alapvető összetétele sem változik. Sőt! A vízgőz távoztával egy még töményebb koncentrátumot kapunk, ezért a forralás nem helyettesítheti a víztisztítást.


  9. Hogyan lehet érzékelni a tisztított víz és a csapvíz közötti különbséget?

    Meg kell kóstolni! Már az első pillanatban érzékelhetően kellemesebb ízűnek érezzük a tisztított vizet, de ha megfelelően letisztult az íz érzékelésünk, nagyon markáns különbség van a csapvíz és a tisztított víz között. A tisztított víz lágyabb, selymesebb, kellemesebb ízű és hiányzik belőle a klórszag. A tisztított vízből készített jégkocka tovább tart és az általa hűtött ital kellemesebb ízű. TDS mérő műszerrel is ellenőrizhető a bejövő víz és a tisztított víz minőségi különbsége.


  10. Mikor és hol kezdték hasznosítani a fordított ozmózis technológiát?

    A fordított ozmózis technológiát legelőször a haditengerészetnél kezdték alkalmazni a sós tengervízből tiszta ivóvíz előállítására . A 60-as években a hidegháború idején tovább fejlesztették az eljárást a vegyi, biológiai és radioaktív hadviselés esetén keletkező szennyeződések kiszűrésére. Az eltelt több mint 40 évben a gyártástechnológia fejlődésével olcsóbb lett az ára, ami lehetővé tette ennek az eredetileg haditechnikai célú eszköznek a lakossági felhasználását is.

  11. Az RO eltávolítja-e a baktériumokat és a vírusokat?

    Igen eltávolítja! Az ozmózis membrán olyan kicsi nyílásokat tartalmaz, amelyen keresztül gyakorlatilag csak a vízmolekulák tudnak átjutni és minden egyéb "anyag" kívül marad. A membrán nyílásainál a vírusok 200 - szor, a baktériumok pedig 2000 - szer nagyobbak!


  12. Biztonságos az alacsony ásványi anyag tartalmú RO víz fogyasztása?

    Igen biztonságos! A hegyi forrás és gleccser vizeknek is alacsony az ásványi anyag tartalma. A patikákban lehet olyan bébi vizet kapni, amit RO technológiával állítanak elő. Az Egyesült
    Államokban az egyik piacvezető üdítőital gyártó palackozva forgalmaz RO vizet. Az USA-ban több millió ember él hosszú idő óta olyan nagyvárosokban, ahol alacsony ásványi anyag tartalmú ivóvizet fogyasztanak.
    A magyar szabvány előírja, az 50 mg/l kalcium tartalmat.
    Ezért a Professzionális Tiszta Forrás víztisztítókhoz bonuszként adjuk az ásványi anyag visszapótló patront, így biztosítva az előírt mennyiséget.


  13. Mi történik a vízből kiszűrt szennyeződésekkel?
    A szennyvíz elvezető csatornarendszerbe kerülnek. A többi szűrőtípussal ellentétben ahol a kiszűrt szennyeződések folyamatosan felhalmozódnak a szűrő felszínén, az RO berendezés öntisztító. A membrán szétválaszt, tehát szeparál. Szétválasztja a beérkező vizet tiszta vízre és oldott anyagokra. A tiszta vizet a puffer tartályba továbbítja, míg az oldott anyagokat egy bizonyos mennyiségű ún. technikai vízzel a szennyvízcsatornába juttatja. A hagyományos szűrők a felhalmozódott szennyeződéseket a szűrő felületén tárolva egyre kisebb hatásfokkal képesek működni. Sőt, az elhanyagolt, nem megfelelő időben cserélt szűrők esetében pl. a felhalmozódott baktériumok toxikus anyagokat termelhetnek, amelyek a szűrőn átjutva még veszélyesebb ivóvizet eredményeznek.


  14. Mekkora víznyomás szükséges a rendszer üzemeltetéséhez?

    A víz nyomása kényszeríti a vízmolekulákat a természetes ozmotikus nyomással ellentétes irányú mozgásra, ezért lényeges jelentőségű a nyomás mértéke. Alacsony víznyomás esetén a termelt tisztított víz mennyisége lecsökken. Az ideális nyomás a berendezés számára 4-4.5 bar, 2.75 bar nyomás alatt a nyomásfokozó szivattyúval ellátott TF 3.2,- TF 3.5,- TF 3.6 - os modelleket alkalmazzuk.
  15. Hol helyezhető el a víztisztító berendezés?

    A Professzionális Tiszta Forrás 3 .1 , és 3.2 - es készülékeket általában a konyhában a mosogatópult alá javasoljuk beszerelni. De lehetőség van a ház pincéjébe vagy a konyhai fal túloldalára történő beépítésre is. A pulton elhelyezhető változatok a konyhai pultra, az álló készülékek pedig a konyhában bárhol elhelyezhetők.
    Lényeges szempont, hogy a víztisztítók a víz bekötési helyétől maximum 5 méter távolságon belül legyenek.
  16. Mennyi tiszta vizet kapunk a víztisztítókkal?

    Az előállított tiszta víz mennyisége elsődlegesen függ a hálózati víznyomástól, másodlagosan pedig a víz hőmérsékletétől. Az ideális a 4-4.5 bar hálózati nyomás, és a 25 °C külső hőmérséklet. Ezen paraméterek megléte esetén a membrán kapacitása napi kb. 190 liter. Kisebb hálózati víznyomás esetén nyomásfokozó szivattyú használata javasolt és szükséges.

  17. Mikor és milyen karbantartási munkák elvégzése szükséges a Professzionális Tiszta Forrás víztisztítókon?

    Az előszűrő készletet, ami tartalmaz egy 5 mikronos üledékszűrőt, egy aktív szénszűrőt és egy 1 mikronos szűrőt, 10 - 12 havonta szükséges cserélni. Ha az előszűrők időszaki cseréje nem történik meg, a klór károsíthatja a membránt. A membrán cseréje 30 - 36 havonta esedékes. TDS mérő műszer használata javasolt , amellyel könnyedén bemérhető az RO membrán hatásfoka. A készülékhez kapott regisztrációs űrlap kitöltése és visszaküldése esetén mi automatikusan jelentkezünk, és felhívjuk figyelmét az aktuális szűrőcsere esedékességére. Egy kölcsönösen egyeztetett időpontban jól képzett szervizeseink gyári, minőségi alkatrészekből elvégzik a szűrők, illetve a membrán cseréjét! Ragaszkodjon az eredeti Professzionális Tiszta forrás alkatrészekhez!
  18. Milyen szennyeződéseket távolít el a vízből?

    A Professzionális RO víztisztító által készített kristálytiszta ivóvíz nem tartalmaz baktériumokat, vírusokat, klórt, vegyi anyagokat, vegyszereket, ipari szennyeződéseket, nehézfémeket, toxikus és rákkeltő anyagokat, gyógyszermaradványokat, hormonokat és radioaktív szennyeződéseket. Saját kontrollt szerzünk a vízminőség felett, így állandóan kellemes ízű, kristálytiszta ivóvíz biztosítható a vízvezetékrendszer meghibásodása vagy véletlen vízszennyezés esetén is.

  19. Nálunk a vízvezetékre szereltek már "víztisztítót", miért kellene nekem még egy víztisztítót?

    A házba beérkező vízvezetékre kétféle berendezést szoktak szerelni. Mechanikus durvaszűrőt és - mágneses vagy gyantás - vízlágyító berendezést. A mechanikus szűrő a csapokat, csöveket óvja a kődarabkáktól, homoktól, sártól. A vízlágyítók a vezetékes víz kalcium és magnézium tartalmát vegyi úton csökkentik elsősorban a háztartási berendezések megóvása céljából. A mágneses vízlágyító a víz kalcium és magnézium tartalmának aktivitását változtatva csökkenti a lerakódások mértékét. Egyik sem az ember egészségét szolgálja.
    A fordított ozmózissal működő víztisztító célja az emberi test egészségének legmegfelelőbb ivóvíz előállítása. A már meglévő durvaszűrő rendszert nem kell leszerelni, az továbbra is ellátja a berendezések védelmét, sőt a fordított ozmózisos készülék élettartamát is növeli, karbantartási igényét csökkenti.
Asztali nézet